Jdi na obsah Jdi na menu
 

 rezbar1.jpg

 Výroba nábytku a vybavení pro stylovou apatyku je v plném proudu.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ - Tisíce lidí letos opět zamíří během hlavní turistické sezóny na statek Bernard v Královském Poříčí. Láká je sem jedinečná atmosféra historického statku ve spojení s tradičními řemesly a celá řada kulturních akcí. Velkou devizou je pak skutečnost, že Bernard každý rok přichází s něčím novým, neotřelým a originálním. Nejinak tomu bude i v letošním roce. Již během léta statek rozšíří své dílny o novou – tentokrát zaměřenou na zdraví a přírodní produkty. Voňavé bylinky či chutné likéry návštěvníci objeví ve stylové apatyce.  

„Nyní se vyrábí zařízení a nábytek pro apatyku, která by měla vypadat jako starobylá. A jak to bývá, v takovém krámečku nesmí chybět čerstvé bylinky. Abychom jich měli dostatek, vznikne u statku záhon, kde je budeme pěstovat,“ nastínil jeden ze záměrů jednatel statku Bernard Miroslav Makovička. 
Snahou je, aby návštěvník, který do apatyky vstoupí, se nechal unést jejím kouzlem. „V nabídce budeme mít likér místní výroby, a kdo projeví zájem, může si ho dle libosti dochutit. V dílně designu si pak vyrobí vlastní etiketu, nalepí ji na lahvičku s nápojem, kterou si odnese domů jako originální suvenýr,“ přiblížil Makovička další atraktivní využití budoucí apatyky.

Na statku funguje pět řemeslných dílen se zaměřením na design, výrobu vonných svící, keramiky, vitráží a skleněných šperků. Své místo zde má i truhlárna, kde právě aktuálně vzniká vybavení pro novou apatyku. Ke stálým dílnám postupně přibudou ještě dvě doplňkové – kovárna a krejčovská dílnička. Ty nemají být otevřené trvale, ale pouze během akcí, řemeslných kurzů nebo když na Bernard zavítají školní exkurze. 

Statek se již dnes usilovně připravuje na dvě velké akce, kde řemeslo bude hrát hlavní roli. První se koná v neděli 19. května a je určená zejména dětem. Zhruba o měsíc později 14. a 15. června se na nádvoří uskuteční Veletrh tradičních řemesel. „Jarmark bude letos opravdu velkolepý. Očekáváme přes 35 stánků,“ poznamenal Makovička s tím, že na veletrh mají dorazit řemeslníci z celé České republiky. Význam akce má ještě navíc podtrhnout řemeslné sympozium, které bude jarmarku přecházet.  

Tradiční řemesla vašim dětem

Vyzkoušet si řemesla našich předků, užít si soutěže a navíc se skvěle pobavit. To všechno čeká na dětské návštěvníky, kteří se 19. května vypraví se svými rodiči na statek Bernard. Právě pro ně je určený nevšední dětský den, jenž prověří jejich zručnost, hbitost a hravost. Rodiny tak mají skvělou příležitost, jak společně strávit nedělní den a poznat, že řemesla mohou být zábavná i pro ty nejmenší. Návštěvníky jistě také potěší, že vstup na akci je zcela zdarma a navíc s bonusem. 
„Prvních 120 dětí dostane u vchodu kupon, za který si pak budou moci ve vybrané řemeslné dílně něco zdarma vyrobit,“ prozradil Makovička jedno z překvapení. „Touto akcí chceme záměrně představit a zpopularizovat řemesla té nejmladší populaci - našim dětem. A to lze jedině zábavnou formou,“ prohlásil.

 statek1.jpg

 Statek Bernard je ideálním místem pro návštěvu rodin s dětmi. 

Jak budou děti procházet jednotlivé dílničky, postupně si vyzkouší výrobu cínových figurek, zdobení svící, zahradních koulí i perníčků, ražbu mincí či práci s keramikou. Kdo bude chtít, může se na statku zapojit do veselých soutěží. Vyburcovat svoji sílu v přetahování lanem, otestovat svoji mušku při střelbě z kuše nebo se poměřit s ostatními ve skákání v pytli. 

Na programu je i spousta dalšího. Děti se mohou těšit na divadelní představení, malování na obličej, jízdu na ponících a mnoho dalšího. Po skotačení vyhládne, a tak nebudou ve stáncích chybět výborné trdelníky, lázeňské oplatky a záplava cukrovinek.

Organizátoři přiznávají, že odhadují velkou účast. „Loni to byla akce s největší návštěvností. Trvala jen pár hodin, ale i tak statkem prošlo zhruba 800 lidí. My jsme tomu byli samozřejmě rádi. Bylo krásné počasí, a tak k nám rodiny vyrazily za odpočinkem a zábavou. Spoustu pěkných zážitků jim můžeme nabídnout i letos,“ zve širokou veřejnost Makovička.  

Akce pojmenovaná Tradiční řemesla našim dětem potrvá od 11 do 17 hodin.  

 

Náhledy fotografií ze složky Historický statek Bernard