Jdi na obsah Jdi na menu
 

namornici1.jpg

Veselí námořníci na lodi převzali korunu a klíč od brány obce.

KRÁLOVSKÉ POŘÍČÍ – Karnevalovým veselím ožilo v sobotu Královské Poříčí. Ulicemi prošel dlouhý masopustní průvod v čele vedený četníky a koňským povozem, na němž se vezly děti v maskách. Bujaré procesí tvořily roztodivné maškary, kterým vévodili králové masopustu. Těmi se pro letošní rok stali veselí námořníci se svojí lodí vyrobenou z papírových kartonů pojmenovanou ´Moštárna´.

Ještě než všichni společně vyrazili na cestu, převzal kapitán posádky královskou korunu a symbolický klíč od brány obce, kterou mu za hlasitého jásotu přihlížejícího davu předal starosta Královského Poříčí Michal Skýba, jenž se z recese převlékl za Ivánka z Mrazíka.

Hlavní program karnevalu se následně odehrál na historickém Statku Bernard, kam průvod došel za doprovodu masopustní muziky. Návštěvníky zde přivítalo nádvoří plné stánků s jarmarečním zbožím. Hudba zvesela hrála, maškary vyzývaly k tanci, a kdo chtěl, mohl si dosytnosti užít nekonečné zabijačkové hody. Na bohaté hostině plné pečených žebírek, jitrnic, jelítek a dalších vepřových pochoutek, totiž mohl člověk spořádat, co se do něho vešlo.

tanec.jpg

Taneční vystoupení dětí z místní mateřské školy.

O zábavu nebyly ochuzené ani děti, jež se mohly zapojit do řady soutěží. „Na masopustu v Královském Poříčí jsme byly s kamarádkou vůbec poprvé a moc se nám tady líbilo. Abychom zapadly mezi ostatní, tak jsme si na obličej namalovaly masky,“ svěřila se desetiletá Eliška z Kraslic.