Jdi na obsah Jdi na menu
 

 sokolnik1.jpg

 Dravé ptáky přivezl ukázat Josef Chlouba ze Záchranné stanice Drosera.

HŘEBENY - Dětským hlaholem, smíchem a zvídavými dotazy malých capartů ožila uplynulou sobotu bývalá škola v Hřebenech. Sice se už ve více než sto let staré budově dávno neučí, přesto se tu občas konají akce, které se snaží vzdělávat nejen dítka školou povinná, ale také dospěláky. Ne jinak tomu bylo i tentokrát, kdy se v jedné ze tříd sešli klienti a pracovníci azylových domů v Sokolově a Domů na půl cesty v Nebanicích a Kynšperku nad Ohří. Čekalo je tu totiž poutavé vyprávění o přírodě, zdravém životním stylu a soužití v rodině. Na školní zahradu pak všichni vyšli sledovat ukázky dravých ptáků, které do Hřeben přivezl Josef Chlouba ze Záchranné stanice Drosera v Bublavě. Pomocníka mu dělal jeho čtrnáctiletý syn Pepík.

„V záchranné stanici se staráme o poraněné nebo jinak hendikepované volně žijící živočichy. Během jednoho roku se k nám dostane asi tři sta zvířat, většinou jsou to ptáci, a zhruba třetina z nich jsou dravci. Někdy se totiž stává, že se ptáci popálí o dráty vysokého napětí a kvůli poranění pak nejsou schopni v přírodě vůbec přežít. V řadě případů se stává, že je po nějaké době léčení opět vypouštíme. Pokud však dravec například přijde o své křídlo, zůstává u nás již natrvalo,“ popsal hlavní poslání záchranné stanice Josef Chlouba starší. 

Když sokolník ukazoval zvědavému zástupu lidí dva okřídlené krasavce – raroha a jestřába, všichni se zaujetím sledovali, co dovednou. Některé děti doslova zůstaly stát s otevřenou pusou nebo si opeřence horlivě fotografovaly mobilem. Zajímavé bylo zejména pozorovat, jak dravci zatínají své pařáty do připravených kousků masa a škubou je silnými zobáky. 

 hajny2.jpg

 Hajný Dominik Seifert ukazoval dětem, na čem si ráda pochutná lesní zvěř.

Neméně poučná byla i přenáška hajného Dominika Seiferta, jenž přítomným vyprávěl, nakolik je důležitá péče o přírodu, zvěř v lesích a vodní zdroje. Dětem se nejvíce líbilo poznávání zvířecích zvuků, a když si mohli sáhnout na skutečné trofeje. „Co si myslíte, že by se mělo zvířátkům dávat do krmelců? Správně říkáte, že by tam měla najít sůl a také seno,“ vedl hajný diskuzi s dětmi a zároveň jim ukazoval košík plný zvířecích dobrot. 

Součástí programu byla i ukázka výroby vinutek – skleněných perel. Kdo chtěl, mohl si pod dohledem Lukáše Fučily zkusit zhotovit vlastní barevné korálky. „Každý je originál a nikdy není úplně stejný jako ten předtím. Můžeme je také dělat různě veliké a všelijak tvarované,“ popsal Fučila rozmanitost výroby vinutek a zapálil sklářský kahan, aby do tajů řemesla zasvětil dalšího zájemce. 

Sobotní program pro celou rodinu uspořádala organizace Pomoc v nouzi, o.p.s., ve spolupráci s občanským sdružením Hartenberg. Akci financoval Karlovarský kraj v rámci projektu na podporu aktivit v oblasti prevence kriminality. 

 vinutky2.jpg

 Lukáš Fučila prezentoval výrobu vinutek - skleněných perel. 

 

Náhledy fotografií ze složky Vyprávění o přírodě