Jdi na obsah Jdi na menu
 

cira1.jpg

Rekonstrukce kapličky v Čiré na Kraslicku jde do finále.

ČIRÁ – Kompletní rekonstrukce se dočkala stará kaple zasvěcená svaté Marii nacházející se na okraji vísky Čirá na Kraslicku. Dlouhá léta kaplička chátrala (na malém snímku) a místní lidé si přáli její obnovu. Především pak manželé Steinbachovi, kteří bydlí v domě opodál. Ti v těchto dnech se zájmem sledují, jak rozpadlá památka znovu ožívá. 

kaplicka-v-cire.jpg„Těším se, až bude rekonstrukce kapličky hotová. Už na ní byl opravdu žalostný pohled,“ prohlásil Josef Steinbach z Čiré. „Kaple dostala novou střechu, opravené je zdivo, podlaha a také sem přijdou nové dveře s pevným kováním. Dovnitř se tak nedostanou vandalové, kteří by ji třeba chtěli poničit.“

Kapli dala v roce 1781 postavit Kateřina Dotzauerová (Katharina Dotzauer). O památce se například zmiňuje Václav Kotěšovec v publikaci Pohledy do historie měst a obcí Kraslicka nebo Otto Werner v německy psané knize Um den Hohen Stein – Heimatbuch.

Přestože kaplička patří k méně známým památkám na Kraslicku, své věrné příznivce přece jenom má. „Před lety jsem o kapli psal do novin, když ještě byla ruinou. Nyní jsem rád, že se dočkala záchrany,“ poznamenal kraslický patriot Milan Hloušek. „Kapličky, boží muka nebo třeba smírčí kříže patří k ozdobám naší krajiny. Zejména, když se o ně lidé dobře starají, tak je na ně velice pěkný pohled,“ doplnil Hloušek.