Jdi na obsah Jdi na menu
 

tomas-svoboda-a-anton-tippmann_1.jpg

Starosta Tomáš Svoboda s Antonem Tippmannem při prohlídce kostela.

KYNŠPERK NAD OHŘÍ – Své rodné město Kynšperk nad Ohří si přijel v neděli 21. ledna 2018 prohlédnout 75letý Anton Tippmann z Maxhütte-Haidhof v Bavorsku. Za doprovodu starosty města Tomáše Svobody se podíval do míst, která jeho rodina musela opustit v rámci poválečného vysídlení. Ačkoli dlouhé roky žije v Německu, na své rodiště nezapomněl. Dokonce se stále věnuje stejnému řemeslu, jaké jeho předkové provozovali v Kynšperku nad Ohří.

„Naše rodina měla v Nádražní ulici u řeky malá jatka a řeznictví. Příliš si toho nepamatuji, jelikož v době odsunu mi byly čtyři roky. Dodnes ale vím, jak u nás vypadaly Vánoce. Doma jsme měli stromek nazdobený cukrovím a jablky,“ zavzpomínal Anton Tippmann.

Do Kynšperka nad Ohří zavítal společně se svojí ženou Johannou a synem Antonem. Jeho dalšími průvodci byli misionář Josef Hofbauer z německé Nadace Hermanna Gutmanna a jeho manželka Urschula a zástupci neziskové organizace Pomoc v nouzi, o.p.s. „Delegaci z Německa jsme provedli dílnami pro sociálně terapeutické činnosti, kde klienti z Domu na půl cesty v Kynšperku nad Ohří a Nebanicích vyrábějí čokoládové pralinky, marmelády, svíčky, šperky a další dárkové předměty,“ uvedl Petr Beránek ze sokolovské neziskovky Pomoc v nouzi, o.p.s. Současně poznamenal, že právě Nadace Hermanna Gutmanna dlouhodobě provoz dílen podporuje.

navsteva-dilen-pomoci-v-nouzi-v-kynsperku_1.jpg

Delegace navštívila dílny neziskové organizace Pomoc v nouzi.

Následně českoněmeckou návštěvu přijal na radnici starosta Tomáš Svoboda, který kynšperskému rodákovi předal knihu o historii města a další drobné dárky. „Pan Anton Tippmann projevil zájem, podívat se do našeho kostela, kde byl křtěný. Jeho přání jsem mu rád splnil. Navíc jsem mu nabídnul, že až přijedou příště, mohou si město prohlédnout i z věže kostela,“ přislíbil Svoboda.

Během setkání došlo také k debatě o možné spolupráci na sociálních projektech. „Zajímáme se, jak bychom mohli v Kynšperku nad Ohří podpořit záměr na vybudování například tzv. vícegeneračního domu,“ podělil se o zajímavou ideu Hofbauer.

Ten také během návštěvy vyzval všechny přítomné ke společné modlitbě za českoněmecké sblížení a nové prospěšné projekty. „Pro nás je velice důležité, když vidíme, že se v České republice daří dobrým aktivitám, které pomáhají potřebným. Naše nadace od roku 1994 až do současnosti přinesla do regionů Chebsko a Sokolovsko více než 367 tisíc eur.“

Dobrou náladu podpořil společný oběd v Kopanině v hotelu U Špejcharu rodiny Zelinkovy. Po obědě hosté z Maxhütte-Haidhof ještě jednou navštívili Kynšperk, aby si v klidu prohlédli, jak město vzkvétá.

Utužování přeshraničních kontaktů není nahodilé. Již v minulém roce se společné setkání uskutečnilo v Maxhütte-Haidhof, kde starostka města Susanne Plank uvítala svůj český protějšek Tomáše Svobodu. Starosta se zapsal do Pamětní knihy a poděkoval za přátelské přijetí. Na oplátku pozval představitelku bavorského města do Kynšperka nad Ohří. „Následně jsme se potkali se zemským radou okresu Schwandorf Thomasem Ebelingem, s nímž jsme si vyměnili názory na politickou situaci a problémy v našich zemích. Poté jsme společně zavítali do výrobny uzenin, rodinného podniku rodiny Tippmannových, který se v daném regionu těším velice dobré pověsti,“ doplnil Svoboda.

maxhutte---haidhof---susanne-plank--uprostred-_1.jpg

Návštěvu na radnici v Maxhütte-Haidhof přivítala starostka Susanne Plank.

V závěru společného dne se obě strany ujistily o zájmu na trvalé spolupráci. A tak již v létě Kynšperk nad Ohří navštíví několik desítek občanů Maxhütte-Haidhof včetně starostky Susanne Plank a Angely Novotny, předsedkyně Nadace Hermanna Gutmanna.

delegace-v-podniku-antona-tippmanna_1.jpg

Setkání se zúčastnil i zemský rada Thomas Ebeling (druhý zprava).